Rzeka Piława Etap III

Rzeka Piława – c.d
Etap III Pole biwakowe Zalew Nadarzycki – Szwecja – 22 km

Kolejny odcinek rzeki Piławy to etap z Nadarzyc do Szwecji. Zaczyna się tuż za elektrownią wodną, która zamyka Zalew Nadarzycki. Od tego miejsca do końca szlaku rzeka płynie w korycie. Odcinek o długości 22 km, czas płynięcia 4,5 – 6 godzin, w zależności od szybkości płynięcia i długości przerw. Na trasie znajduje się jedna naturalna przeszkoda przed miejscowością Nadarzyce, tzw. stary młyn, gdzie jest niewielki próg wodny. Rozsądnym rozwiązaniem jest wysiąść z kajaka i spławić pusty kajak. Początkowe kilka kilometrów płyniemy wśród łąk, następnie  rzeka meandruje wśród wysokich brzegów lasu. Po około 14 kilometrach od starty, po prawej stronie znajduje się pole biwakowe „Zdbice” Dobre miejsce na dłuższy odpoczynek, ognisko czy grilla.  Z tego miejsca do pierwszych zabudowań w Szwecji mamy ok. 5,5 km. Odcinek ten jednak jest dość trudny, zwłaszcza wiosną, kiedy mogą zalegać tam drzewa powalone przez bobry oraz jesienne wichury. W Szwecji jest kilka miejsc, gdzie można zakończyć Spływ. Pierwszym miejscem jest posesja Pana Gienia. Aby przepłynąć całą Szwecję musimy przepłynąć pod dwoma mostami drogowymi oraz dwiema kładkami dla pieszych. Często spływy kończą też za drugim mostem drogowym po lewej stronie, jest to teren gminny. Miejscowość ciągnie się ponad 2 km. Więcej informacji na moim facebooku.

czytaj dalej...

Rzeka Piława Etap II

Etap II Pole biwakowe Liszkowo – Pole biwakowe Nadarzyce 17 km.

Jest to chyba najładniejszy i najbardziej popularny odcinek rzeki Piławy. Fakt, iż płynie się zarówno rzeką jak i jeziorem Długim oraz Zalewem Nadarzyckim powoduje, że nie będziemy się nudzić a przepiękne krajobrazy oraz mnogość ryb, wszelkiego ptactwa i innej zwierzyny powoduje, że czuje się prawdziwą bliskość natury. Początkowy odcinek płynie się korytem rzeki. Po około 2 km wpływamy na jezioro Długie. Następnie ponownie płyniemy rzeką. Na szlaku znajduje się jedna naturalna przeszkoda tj. poniemiecki Jaz, gdzie czeka nas przenoska lewą stroną. Po około 11 km wpływamy na Zalew Nadarzycki, który początkowo jest dość wąski. Następnie powoli rozlewa się tworząc różnej wielkości akweny wodne. Aby nie zbłądzić musimy wypatrywać wystające z wody tabliczki z napisem „szlak wodny”. Jeśli nawet zbłądzimy to nie stanowi to większego problemu bo bez trudu dotrzemy do mety nadrabiając najwyżej kilkaset metrów, Końcowy odcinek biegnie wzdłuż drogi Borne – Nadarzyce. To znak, ze zbliżamy się do Pola biwakowego nad Zalewem, rozpoznamy go po piaszczystej plaży z lewej strony. Więcej informacji na temat tego odcinka na moim facebooku.

czytaj dalej...

Rzeka Piława Etap I

Etap I: Sikory – Pole biwakowe Liszkowo 16 km
Odcinek ten przebiega przez 7 jezior połączonych ze sobą krótkimi odcinkami rzeki płynącej w korycie. Start znajduje się na jeziorze Komorze od strony wsi Sikory. Następnie kolejno płyniemy przez jezioro Rakowo, Brody, Strzeszyn, Kocie Małe, Kocie Duże i Piława. Spływ kończymy na polu biwakowym po lewej stronie przy wypłynięciu Piławy z jeziora Pile. Najdłuższy odcinek do przepłynięcia jeziorem to 7 km, które musimy pokonać na Komorzu. Dla bardziej leniwych spływ możemy rozpocząć na przesmyku pomiędzy jeziorem Komorze a Rakowem. Etap ten często pomijany jest przez kajakarzy, którzy uważają, że jeziorami płynie się ciężko i długo. Osobiście płynąłem tym odcinkiem wielokrotnie i uważam, że jest on bardzo ładny i urozmaicony. A to, że trzeba trochę więcej wiosłować jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Fakt, iż nie ma takiego nurtu jak w dalszych odcinkach rzeki, ma też swoje walory. Można spokojnie przystanąć w gronie przyjaciół i wypić chłodny „napój”. Więcej informacji na temat tego etapu znajdziecie na moim facebooku.

czytaj dalej...

Rzeka Piława – krótki opis

Piława jest największym dopływem rzeki Gwdy. Mierzy wg różnych źródeł od 82 do 85 km. Zaczyna się na jeziorze Komorze w miejscowości sikory a kończy przed elektrownią wodną w Dobrzycy. Ceniona przez kajakarzy ze względu na bardzo malownicze krajobrazy oraz swoje urozmaicenie, bowiem szlak wodny Piławy prowadzi przez 7 jezior oraz Zalew Nadarzycki. Rzeka spławna na całej długości, odpowiednia dla mało i średnio zaawansowanych kajakarzy. Na jej przepłynięcie powinniśmy przeznaczyć 5-6 dni. Do 33 km szlak wodny biegnie przez kilka jezior połączonych ze sobą krótkimi odcinkami rzeki płynącej w korycie. Od 33 km tj. od elektrowni wodnej na polu biwakowym w Nadarzycach rzeka płynie już wyłącznie korytem. Na rzece znajdują się naturalne przeszkoda w postaci Jazu oraz elektrowni wodnych a także powalonych przez wiatr i bobry, drzew. W następnej części przedstawię krótką charakterystykę poszczególnych etapów spływu rzeką Piławą. Dokładniejsze opisy poszczególnych etapów spływów rzeką Piławą przedstawię na moim facebooku. Mam nadzieję, że pomogą one zaplanować Państwu swój wypoczynek w kajaku. Zachęcam do przeglądania facebooka oraz polubienia mojej strony. Wejście na facebooka bezpośrednio w mojej strony lub po linku: www.facebook.com/Splywy.kajakowe.pilawa

czytaj dalej...

Kajaki sprinter

Witam wszystkich moich dotychczasowych i przyszłych klientów. W tym roku do Państwa dyspozycji mam 20 kajaków polietylenowych „vista” oraz 10 nowych kajaków polietylenowych „sprinter”, które zakupiłem pod koniec poprzedniego sezonu. Nadal też mam kilka starszych kajaków poliestrowych „duo II”, które ze względu na twarde siedlisko są może mniej wygodne ale za to bardzo stabilne i niezatapialne – dwie komory wypornościowe. Serdecznie zapraszam na spływy kajakowe rzeką Piławą a także Drawą, Rurzycą, Dobrzycą, Gwdą czy Czernicą. Pomagam w załatwieniu noclegów, opracowaniu trasy spływu, transporcie osób, cateringu.

czytaj dalej...

I nocny spływ rzeką Piławą

IMG_1882W nocy z 11 na 12 lipca 2013 r. wspólnie z Naszymi przyjaciółmi ze Szwecji Adamem, Olą i Tomaszem Rohatyńskimi zorganizowaliśmy sobie pierwszy nocny spływ rzeką Piławą. Wypłynęliśmy o godz. 23:10 tuż poniżej Jazzu i o godz. 1:00 dopłynęliśmy do Pola Biwakowego na Zalewie Nadarzyckim. Wszyscy uczestnicy spływu wyposażeni  byli w latarki czołowe i ręczne. Spływ udał się znakomicie i był dla Nas wszystkich nowym doświadczeniem. W przyszłości będziemy chcieli takie spływy na stałe wprowadzić do Naszej oferty. Postaramy się też o dodatkowe atrakcje w trakcie spływu jak i po jego zakończeniu. Zdjęcia ze spływu dostępne są w zakładce „galeria”.

czytaj dalej...